Bir Bayram Klasiği – Teyzelerle Mücadele!

Siz ne derseniz diyin, ben bayramları sev-mi-yo-rum! İster Ramazan/Şeker Bayramı olsun, ister Kurban Bayramı… Bayram tarihleri yaklaştığı zaman ruhum sıkılıyor resmen!

Öncelikle bütün bir yıl görmediğim, görmeye ihtiyaç duymadığım insanlarla, kısacık bir zaman diliminde sırf zorunluluktan görüşmeyi sevmiyorum! Anlam da veremiyorum zaten. Neymiş, saygıymış!!! Ben böyle saygının dibine dibine! Hayır çocukken, bi bok anlamıyordum bu ziyaretlerden. Aptal aptal annemin dizinin dibinde oturur, ikram edilecek çikolatayı beklerdim. “Aman ne kadar büyümüşsün sen”, “Ay ne tatlı çocuksun, ne uslusun sen”  cümlelerinden başka da bir şey duymazdım.

Büyüdükçe işler değişiyor… Bir şekilde o ziyaretlerin hedef noktası haline geliyorsun!

“Eee nasıl gidiyor bakalım üniversiteye hazırlık?” sorusu geliyor önceleri. Birileri senin yerine cevap veriyor “Aah ahh çok yoruluyor kızım, sabah akşam test çözüyor, zorla çıkardık odasından bugün, şu sınavlar bir bitse de rahatlasa evladım” Ulan manyak mısınız, benim ağzım yok mu cevap veremiyor muyum? Evet beni o odadan zorla çıkardın çünkü gelmek istemiyorum ben o bilmem ne teyzenin evine! Sonra üniversiteyi kazanıyorsun ama sorular bitmiyor! “Kelebek okul nasıl kızım, alıştın mı?” Sen daha ağzını açmaya fırsat veremeden, “Ayy bilmem ne yengesi/teyzesi çok iyi maşallah zehir gibi okuyor çocuğum” diye annen atlayıveriyor! Ulan alttan 3 dersim var sorsana bana, nesi iyi? Ama yok, sen o sülalenin en zeki, en akıllı, en başarılı çocuğu olmak zorundasın, söz hakkın hala yok!

Okulu bitirip geliyorsun, “Ee ne çıktın sen şimdi?” İşte bu soru sorulmaya başladığında yaşın da verdiği etkiyle, susturabiliyorsun anneni. “Bilmem ne oldum, zuttirik teyzeciğim” Ama teyze dur durak bilmiyor, “E iş imkanı var mı, buldun mu iş?” Buldum desen dert, demezsen ayrı dert. Bir de yaptığın işi anlatmaya başlıyorsun, sonra aldığın maaşı soruyorlar. İşsizsen daha da dert, “Vaah vaah, oku o kadar bir de işsiz kal, yazık çocuğum, e sen bi memur falan olamıyor musun?” Hah gel işte delir ondan sonra! Kadın sen ilkokulu bitirmemişsin lan! Ne karışıyorsun bana? Ama laf anlatamıyorsun!

Bir sonraki bayram teyze artık yaşınızın kemale erdiğini düşünüyor, “Ee yok mu birileri? Vaktidir artık, evlen kızım, anneciğin de torun torba görsün vakitlice” diye salıyor bombayı..! Hasssiktiiir demiştim bu soruyu ilk duyduğumda zira daha 23 yaşındaydım.  Verecek cevabım olmadığından “Hayırlısı” diyip geçiştirdiğimi hatırlıyorum.

Bir kaç bayram geçiyor, o sırada siz birini buluyorsunuz, “Eee, söz ne zaman, adını koyun!” Amk gel isim annesi sen ol lan ilişkimin allaaanı seversen!

Nişanlanıyorsun, düğün ne zaman sorusu geliyor!
Evleniyorsun, çocuk ne zaman?
Doğuruyorsun, ay buncağıza kardeş lazım, tek çocuk olmaz!
Boşanıyorsun, “Aaa ne oldu, gayet güzel anlaşıyordunuz? Neden boşandınız?”

Ulan kaltak, ilişkimizin her safhasına sen ve senin gibi zibilyon tane akraba teyze karıştı! Tat tuz mu bıraktınız lan evimizde? Her kararı siz verdiniz! Her adımı siz belirlediniz, evliliğin içine ettiniz! Sonra ne oldu? Al tek çocuğumun psikolojisi bozuldu, dünyaya bir sorunlu ergen bağışladınız, 7/24 depresyonda gezecek bu çocuk, emo bile olabilir! Hepsi sizin suçunuz!

Uzun lafın kısası!

Çok soru soran, Zuttirik Teyzesiz Bayramlar dilerim efendim. Doğacak çocuklarınızın ruh sağlığı için Teyzesiz yerlerde geziniz.!

Sevgiler.

Kelebek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: