Hay Bin Kaynana!

Biri bana tüm erkek çocuğu analarının götünün neden 25 cm havada olduğunu mantıklı nedenlerle açıklasın, bir daha blogumun yanından geçmicem yemin ederim! Lan bu nasıl hava nasıl tafra, nasıl bir özgüven! Hayır doğurmaksa mesele, kız çocuğu anaları da aynı sıkıntıyı çekmiyor mu be? Şahsen benim annem dokuz ay yirmibeş gün taşımış beni karnında (rahatıma pek düşkünüm de, yerimi sevmişim), dışarı çıkayım diye bilmem kaç defa suni sancı uygulamışlar kadıncağıza ama bende tık yokmuş, kesip biçmişler bir de garibimi. Hayır sizinkinin çükü var diye niye bu kadar böbürleniyorsunuz?

Oğlanın hem çocukluğunu hem ergenliğini hem de yetişkinliğini yakıyorsunuz farkında değilsiniz. O el üstünde tutmalar, şımartmalar, pohpohlamalar… Geçen sokakta gördüm, velet takılmış taşa düşmüş, zırlıyor, annesi olacak kadın, almış taşı eline “Vay aptal taş, vay gerizekalı taş, kör müsün sen benim Efe’mi nasıl görmezsin, kocaman Efe’me nasıl takılırsın?” Aha  dedim günün gerizekalısı! Kadın, çocuk bu, düşe kalka büyüyecek! Ben dizlerim yara içinde gezdim be! Bir kere de olsun taşı azarlamadı benimkiler. N’oldu şimdi sevmiyor mu benimkiler beni? Nedir yani?

Bir de “erkek evladım o benim, bir tanecik” diyerek halihazırdaki kızınızı üzmenin mantığı ne ? Eşek sıpası belki on yaş küçük kızcağızdan ama sizden aldığı gazla yapmadığı kalmıyor. Farkında değilsiniz, oğlanı bu kadar şımartınca, fena görümceler (ki yazının ilerleyen bölümünde kendilerinden görümcek diye bahsedilecektir) yetiştiriyorsunuz!

Ay bi de hakkaten böbürlenecek adamlar yetiştirseniz, içim gam yemeyecek. Şımartmalarınız yüzünden el bebek gül bebekliğe alışır, hayatı herkese zindan eder. Başta size, sonra ailesindeki kadınlara, en sonda karısına, sevgilisine! Yav elinizi ayağınızı kırayım, yapmayın lan böyle! Ayrıca hayatın hiç bir alanından bir bok anlamaz! Aile hayatını bilmediği gibi iş hayatını da bilmez! Hiç bir işte dikiş tutturamaz, anneciğinin kucağına, babacığının parasına güvenir.

Pek sevgili(!) kaynanalar, yani oğlan anaları, etrafta evlenilecek adam olmamasının tek suçlusu sizlersiniz! Çünkü bu oğlanları adam gibi adam olacak şekilde yetiştiremiyorsunuz! Ondan sonra da kızlara bok atıyorsunuz! “Ay Hamide Hanımcım, kız mı kaldı allasen, hepsi erkek gibi, dilleri bir karış” bikbikbik! Ulan etrafta adam olmayınca adamlık da bize düşüyor farkında değil misiniz?

Bugüne kadar tanıştığım tüm kaynana adayları, hepsi mi manyak olur ulan? Biri ilk tanıştığımız dakikadan itibaren “Gelinim gelinim” diye konuşur, ilk yemekte, vay efendim bu çok kibar çatal bıçaksız bir şey yemiyor, çok yemeklere mi gitmiş, napmış diye dedikodu yapar! La havle, gitsem nolcak lan? Belki benim babam restourant sahibi, biz hep orada yiyoruz yemeklerimizi. Öbürü fotoğraflarımı görür “Aman oğluuuum, barlarda geziyor bu kız, bak seni de yoldan çıkarır” der. Kadın sanki senin oğlun sütten çıkma ak kaşık?!? Başka biri dövmelerimi görür, dinsiz imansız der! Beriki biraz okumuştur, çok bilmiştir başka bir şeye takar! Lan bi sizin oğullarınız mı pırlanta amına koyiim. Ben de annemin elmas kızıyım, ne var?

Bu kaynanaların bir de yaverleri var, görümcekler. Kendileri direkt söyleyip yüz göz olmak istemedikleri zaman bunları sokarlar devreye. “Git söyle, onu giymesin. Şu geldi, gelsin el öpsün (sen orada regl sancısından 8 kat olmuşsun, önemli değil, o el öpülecek!) Sofra kurulsun!” vs. vs. Bu hali hazırdaki kaltak görümce de senelerce oğlan yüzünden ikinci plana atılmış ya, intikam çanlarını çaldırır, kurban da zavallı gelin/gelin adayıdır. Kardeşi yüzünden ona yapılanların acısını çıkarmak onun için dünyanın en zevkli işidir. Lan gerizekalı, hırsa bürüneceğine kendini geliştireydin! Küllen zarar…!

Pek sevgili kaynanalar, oğlan anaları, yapmayın lan! Behzat Ç.’nin deyimiyle “la bi dur la, bi dur la, bi dur!” Hayır bu çocuk sizin de ağzınıza sıçıyor! Vakti zamanında patlatsanız ağzına iki tane, bak böyle oluyor mu? Bir çükün sizi esir almasına izin vermeyin! Yok illa esiri olcam diyosanız, gidin kocanızla ilgilenin ya! Oğlan bir normal hayatına dönsün!

Son olarak gelecekteki tüm kaynana adaylarıma sesleniyorum! Ben şimdiden uyarayım, oğlunu bana karşı kışkırtmak, gizli gizli bana laf sokmaya çalışmak, halimi hareketlerimi kısıtlamaya çalışmak gibi planların varsa, hemen sil onları aklından. Yoksa oğlun bana aşık! Bu kozu çok pis kullanırım, ölsen belki görürsün oğlunu! Yeter lan sıtkım sıyrıldı sizden.

 

Ve sıradaki şarkımız sizin için geliyor!

 

Dipnot: Sabahın köründe bu şarkıyı dinlersem, yazacağım yazı da aha bu kadar olur. Bu yazıya en uygun fotoğrafta ulu kaynana Semra’nın olurdu, başkası olmazdı panpişlerim (ay yapmasam çatlardım:) )
Sevgiler…

Kelebek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: