Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğrencilerinin Dikkatine..!

Herkese Merhaba,

Çok rahatsız olduğum bir konuyu aktarmak istiyorum çünkü bundan çok sıkıldım artık. Çoğunuz anlamsız bir şekilde derslerin Türkçe işlenmesini istiyorsunuz. Sanıyorum çoğunuz okuduğumuz bölümün İngiliz Dili ve Edebiyatı olduğunu unuttunuz, kendinizi Türk Dili Edebiyatı’nda zannediyorsunuz. Arkadaşlar, okuduğunuz bölümde bir yabancı dili öğrenmiyorsunuz, onu çözümlüyor ve araştırıyorsunuz önce bunun farkına varmanız gerekiyor. Yani dolayısıyla bölüm bu dili bilmenizi bekliyor. Dersi Türkçe işlemek demek, sizin bu bölümden bir şey öğrenememeniz demek. Ayrıca diyelim ki, tüm öğretmenlere kabul ettirdiniz bu talebinizi, Chris ne yapacak, sizin için Türkçe mi öğrenecek?

Bir de ben ne zaman “Hayır, bu doğru değil” desem, içinizden biriniz çıkıp da “Ya sen İngilizce’yi biliyorsun, herkes seninle aynı düzeyde bilmek zorunda değil!” diyor ya, işte orada söyleyen kimse kıl oluyorum, ifrit oluyorum, sinir oluyorum. Ben de anamın karnında öğrenmedim ya bu içine ettiğimin dilini? Tabir-i caizse yırttım bir taraflarımı öğrenmek için. Kolay mıydı? Hayır..! Çünkü kolay değil tam 14 senedir uğraşıyorum ben bu dille. İnsaf. Eleştirin başım gözüm üstüne, ama yaralamayı bırakın.

Hiç bir zaman kendimi övmeyi sevmedim, öyle bir niyetim de yok. Ama ben bir şeyler için çaba göstermiş ve bir taraflarımı parçalamışsam ve işin nasıl yürümesi gerektiğini biliyorsam, kusura bakmayın ama bildiğimi söylerim. Bu kimi zaman, “Hocam sorular çok kolaydı” olur, kimi zaman da “Hayır bu bölümde Türkçe konuşulmaz” olur. Şunu bilmeniz gerek ki, İngilizce öğrenebilmek için, İngilizce düşünmeyi, İngilizce yazmayı, İngilizce konuşmayı gerçekleştirebilmeniz lazım..! Aslında benim size kızmam gerek, çünkü bu bölümde okumak için İngilizce’yi benim kadar bilmeniz gerek ki dersler gerçek anlamda işlenebilsin. Siz de benim öğrenme hakkımı engelliyorsunuz o zaman. Ben de bunun isyanını güdeyim? Nasıl olur? Hoş olmaz değil mi? Evet siz de benim planladığım eğitimi engelliyorsunuz. Hepiniz hocaların çoğunun kötü olduğunu düşünüyorsunuz ama içinizden biri çıkıp da şunu düşünmüyor: “Yahu bu sınıfın %90’ı İngilizce bilmiyor, Hoca ne anlatsın?”

Evet üzgünüm ama acı gerçek bu, sınıfın %90’ı İngilizce bilmiyor, dolayısıyla da Hocalar dersi tam anlamıyla işleyemiyorlar ve bu nedenle ders planladıkları gibi gitmiyor. İnsanları bir şeylerle suçlamadan önce, aynayı bir kendinize çevirin, madalyonun diğer yüzüne bakın. Sorunun sadece karşıda olmadığını göreceksiniz. Biraz da mümkünse bu açıdan düşünün.

Saygılar

Kelebek

26.03.2011Reklamlar

18 Yorum (+add yours?)

 1. ÖZLEM YÖRÜK
  Tem 23, 2011 @ 16:37:21

  Merhaba ,

  Öncelikle yazınızı çok beğendiğimi söylemek istiyorum.Sizi ve ortamınızı bilmiyorum fakat , yazdıklarınızdan nasıl bir tablo içinde olduğunuzu anlayabiliyorum.
  Kısaca kendimi tanıtmak istiyorum , size.Bir tekstil firmasında , İstanbul’da müşteri temsilciliği yapıyorum.Yabancı müşterilerin siparişlerini takip ediyorum , yazışıyorum , toplantılara giriyorum vs. İngilizcem var fakat , onaylı değil yani , İngilizcemi resmileştirmek , belki 35’li yaşlardan sonra , öğretmenlik ya da daha sakin bir meslek sürmek için , bu sene sınavlara girdim.Lys ‘ye kadar geldik.Şimdi , tercih zamanı !!! Bugün , meslek kollarını inceledim ve sizin bölümünüz dikkatimi çekti.

  Rica etsem , bana biraz bilgi verir misiniz , bölümünüzle ilgili ?
  Hem çalıştığım için , hem evli olduğum için , çok fazla bir başarı gösteremediğimi düşünüyorum.DİL 1 puanım – 327 puan ve bu puanla girebilirmiyim , bilemiyorum.
  Bu bölümün 2010 en düşük puan 216 , en yüksek 429 görünüyor.

  O nedenle , sizin de fikrinizi almak istedim.
  Mailime cevap verirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler
  Özlem YÖRÜK

  Cevapla

  • Kelebek BİRİCİK
   Tem 23, 2011 @ 17:15:07

   Merhaba Özlem Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun sınavlar için 🙂 Bölüm adı üzerinde uzaktan eğitim. Derslerinizi internet üzerinden alıyorsunuz, sınavlar için (vize+final+bütünleme) okula geliyorsunuz. Ayrıca 2 haftalık örgün eğitimi var finaller öncesinde. (ancak hocalarla konuşup gelmeyebilirsiniz de.)

   Sadece İngilizce bilmek, yetmiyor maalesef. Düzenli çalışmak lazım çünkü işin mutfağına inmek gerek. Bahsettiğiniz 429 puan, bana ait, ancak benim bile alttan alacağım dersler var :S

   Eğer zaman ayırıp çalışabileceğinizi düşünüyorsanız, bölümü yazın derim. Aklınızda kalan sorular olursa kelebekbiricik@gmail.com dan ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

   Cevapla

 2. ÖZLEM YÖRÜK
  Tem 23, 2011 @ 17:24:25

  Merhaba ,

  Detaylı bilgi ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.
  429 puan , çok iyi bir puan.Başka yerleri düşünmediniz mi ?
  Bir de 327 puanla şansım var mı , sizce ?
  Kötü bir öğrenci değilim fakat , şu anda içinde bulunduğum şartlarda alınabilecek en iyi değil belki ama , iyi denilebeilecek bir puan benim için.

  Teşekürler
  Sevgiler
  Özlem

  Cevapla

  • Kelebek BİRİCİK
   Tem 23, 2011 @ 18:05:45

   Girebileceğinizi düşünüyorum açıkçası. Extreme bi durum olmazsa tabii. Yapın tercihinizi en azından denemiş olursunuz. Evet 429 iyi bir puan ama ben, sadece uzaktan olduğu için seçtim bölümü. Malum iş hayatı, devam zorunluluğu yok. Sonuçta işimi de düşünmem gerekiyordu 🙂 Başarılar şimdiden.

   Cevapla

 3. mehmet
  Ağu 21, 2011 @ 14:21:55

  merhaba kelebek hanım kacıncı sınıfta ve zorlandıgınız dersler secmelı ders olarak rusca ve almanca dıye okudum.bıraz bılgı verırısenız sevınırım…

  Cevapla

 4. elif eris
  Ağu 22, 2011 @ 04:40:00

  Merhaba kelebek, ben bu blümü kovalayıp bu bölümde benden kaçanlardan biriyim. Hikayemi anlatmıyım anlattıkça üzülüyorum…bende 81’liyim ve yaşlarımız yakın, bir kızım var evliyim ist. dayım. sıralamam 7200 lerdi bu sene..evli ve çocuklu olduğum için bu üni. tercih ettim mecburen…öğrenmek istediğim öğrenim ücreti epey yüksek geldi bana, çocuklu bir bayan olarak bu bölüm kotarılabilirmi sizce? yani bu parayı yatırdığıma gitgel yaptığıma değermi…bu bölümü uzaktan bitiren hiç tanıdığınız öğrenci varmı? ders metaryellerinin tamamını okulmu karşılıyor, bizim ekstradan almamız gereken kaynaklar oluyormu? malum ing. kaynaklar çok pahalı ve bir ev hanımı olarak eşime yük olmak istemiyorum masraf manasında…birde sınavlar ve bütler için ek ücret alınıyormu?yardımcı olursanız sevinirim…başarılar diliyorum…

  Cevapla

  • Kelebek BİRİCİK
   Ağu 22, 2011 @ 09:34:29

   Merhaba Elif,

   Bu universitenin uzaktan egitim ingiliz dili edebiyati bolumu, gecen yil acildi. Ilk ogrenciler bizdik, kayit yaptirirsaniz siz ikinci ogrenciler olacaksiniz.

   Degip degmeyecegine elbette ben karar verecek degilim. Bu karari siz vermek durumundasiniz.

   Okul kitaplari karsilamiyor ancak, fotokopilerini temin edebilirsiniz. Karabuk’te tum kitaplari temin edebileceginiz bir fotokopi merkezi mevcut.

   Butunleme sinavi ya da finaller icin herhangi bir ucret talep edilmiyor.

   Cevapla

 5. semahat aydemir
  Ağu 22, 2011 @ 08:45:47

  Bölümü bu sene kazandım ama mali yükü düşündürüyor bilgi verırseniz sevinirim.

  Cevapla

 6. Secil
  Ara 15, 2011 @ 23:19:00

  Merhabalar.. Öğrenim ücretinin pahalı olduğunu söylemişsiniz. 2 dönem yıllık harcı ne kadar acaba.? öğrenebilir miyim.? Bir de edebiyat bölümleri genelde zordur. Siz de zorlanıyor musunuz.? Yoksa uzaktan eğitim diye biraz daha yumuşatılmış bir uygulama mı var.? Cevaplarsan sevirinim..

  Cevapla

  • Kelebek BİRİCİK
   Ara 18, 2011 @ 00:47:38

   İlk yılımda 2 dönem için 3000TL civarında harç ödedim, 2. yıl düştü biraz harçlar. Maalesef Uzaktan Eğitim için herhangi bir yumuşatılmış uygulama söz konusu değil. Hatta örgün eğitimden daha fazla zorlanıyor dersem yeridir.

   Cevapla

 7. yudum
  Mar 07, 2012 @ 02:14:13

  Merhaba ,
  Ben Akademik Kadro konusunda bilgi almak istiyorum ? Derslere kimler giriyor ? Uzaktan eğitimn sizi tatmin ediyor mu ? Uzaktan eğitim ülkemizde henüz yeni bu yüzden teknik aksaklıklar yaşanıyor mu ?

  Cevapla

  • Kelebek BİRİCİK
   Nis 06, 2012 @ 03:54:28

   Merhaba,

   Akademik kadro ve derslere giren öğretmenler konusunda benden ziyade, okulun sitesinden bilgi alabilirsiniz.Ben işin öğretmenden çok öğrencide bittiğini düşünenlerdenim. Öğretmen isterse ordünaryus olsun, öğrenci alamıyorsa yapamayacaktır.

   Saygılar,
   Kelebek

   Cevapla

 8. yudum
  Mar 07, 2012 @ 02:31:17

  ülkede her yere üniveriste açılırsa olacağı budur … oğaziçi açsaydı bu uzaktan eğitimi o zaman görürdüm ben kaliteyi artık eskiye oranla üniversite okumak kolaylaştı , puanlar düştü ve öğrenci kaliteside düştü , ülkede bilim kalmadı … üniversite mezunu sayısının artması kaliteyi artırmıyor

  Cevapla

 9. Ahmet Varışlı
  Nis 05, 2012 @ 08:51:11

  Merhaba Kelebek Hanım,

  Öncelikle bu bölümle ilgili bilgilendirici bir yazı yazdığınız için çok teşekkür ederim.

  Benim sorum sınavlar hakkında…
  Karabük Uzaktan Eğitim IDE’de
  sınavlar nasıl yapılmaktadır?
  Açıköğretimdeki gibi sınavlar 2 gün içinde TEST yöntemiyle mi yapılmaktadır?

  Yoksa daha farklı yöntemler (yazılı-sözlü gibi) mi uygulanmaktadır?

  Diğer bir sorum,
  bölüm uzaktan eğitim olduğu için ilgimi çekiyor. % 30 devam mecburiyetinden söz ediliyor.
  Bu devam konusunda tolerans gösteriliyor mu?
  Sadece sınavlara katılsak , kabul edilir mi?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla

  • Kelebek BİRİCİK
   Nis 06, 2012 @ 03:58:54

   Merhaba Ahmet Bey,

   Sınavlar, örgün öğretimler gibi. Geçtiğimiz yıl vizeler 3 finaller 4 günde hallediliyordu, ancak şu anda 1 hafta süreyle hergün yazılı sınav oluyorsunuz. Test olan dersler, ortak alan dersleri (Türkçe, Bilgisayar, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük gibi) Bölüm dersleri yazılı sınav oluyor ve çoktan seçmeliden ziyade, açıklama yapacağınız cevaplar isteniyor.

   Evet devam mecburiyeti mevcut. Geçen yıl sınavlardan önce her dönem 2 hafta olacak şekilde örgün ders programı yapılmıştı, ancak bu yıl sadece haftasonları yapıldı. Fakat size, müsamaha gösterilir ya da gösterilmez bilgisini veremem. Bunu ancak dersin öğretim görevlisi hoca, değerlendirebilir.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Saygılarımla,
   Kelebek

   Cevapla

 10. BEKLEYEN
  Kas 21, 2014 @ 21:58:25

  Doğru söylüyorsunuz biricik …

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: